ponedjeljak, 10. ožujka 2014.

Izolirano krovište za vaš potkrovni stan ili kuću

Kod potkrovnih stanova  najvažniji segment u izgradnji je -izolacija ! Pravovremnim planiranjem i  planskom gradnjom ,možete poboljšati toplinske karakteristike vašeg potkrovlja ali i proći jeftinije jer možete izbjeći neke bespotrebne  troškove.
Predstavljamo vam,krov sa  termoizolacijom  imenom TermoTop koja će vaš život učiniti podnošljivijim ljeti jer će vas zaštiti od vrelih ljetnih dana a zimi će vam ga učiniti ugodnijim jer će vas toplo grijati tijekom dugih zimskih noći.
I naravno možete uštedjeti.

 Za detaljne informacije i ponudu obratite  se na mail adresu ili nas kontaktirajte na broj telefona.



sad najvažnije pitanje je , kako uštedjeti kada je u pitanju ovako skup materijal ? Vrlo lako. Iz priloženih fotografija vidi se da kada je u pitanju Termo Top ne treba daščana oplata za krovište ,vuna se direktno polaže na drvene rogove .U tu ste u prvom koraku uštedjeli. 




Druga faza uštede ,slijedi u drugom koraku  izgradnje ,kada se bude uređivalo potkrovlje , ne treba stavljati opet ispod knauf ploča izolaciju ,koja se  ionako nemože po karakteristikama  uspoređivati sa TermoTopom.


Na termotop se postavlja  paropropusna folija a preko folije se postavljaju gredice 8x5 koje  učvrste vunu a ujedno služe za protok zraka ,koji je bitan za ventiliranje krovišta isto kao i izolacija .












Preko gredica 5x 8 postavljaju se letve za pokrov .



U ovom slučaju pokrov koji se postavlja na krovište je Gerard ali može ići i bilo koja druga vrsta pokrova , limenog ili crijepa ,bitno samo da nije betonski . Ako ide standardni crijep od gline onda se stavlja kontra letva 10 x 5 cm.






A sad u par koraka do završenog krova!


















A sad malo par faza u izgradnji konstrukcije ! 

























I .... to je to ! Vidimo se ! :) 

Korišteni materijali;
Jelova građa 
Grede 18x20
Rogovi 14x10
Škare 12x10
Gredice 8x5
Okviri za vunu 10x5
Letve za pokrov 4x5
Lamperija d=20mm
Termo Top
Paropropusna folija
Pokrov Gerard biber
Limarija poc.bojana 
Iver vijci raznih dužina od  80mm do 220mm.



Toplinska izolacija krova




Gubici topline kroz krov mogu biti i do 30%. U ovisnosti od toga koristi li se potkrovlje za stanovanje ili ne, potrebno je izolirati ili direktno krov ili strop prema negrijanom potkrovlju. Krov bi trebalo izolirati s 20 cm toplinske izolacije, a troškovi izolacije su oko 100 kn/m2. U ovisnosti o konstrukciji kuće, te njenom stanju očekivani rok povrata investicije je 3-5 godina.

KROV I KROVNA KONSTRUKCIJA

Iako je krov u ukupnim toplinskim gubicima u kući zastupljen s oko 10-20%, ima posebno važnu ulogu u kvaliteti i standardu stanovanja s obzirom da direktno štiti kuću od kiše, snijega, hladnoće i vrućine. Najčešći oblik krova na obiteljskim i manjim stambenim zgradama je kosi krov. Prostor ispod krova često se namjenjuje za stanovanje, iako je rijetko adekvatno toplinski izoliran. U tom slučaju, zimi se javljaju veliki toplinski gubici, ali i je još veći problem pregrijavanja ljeti. Nije li krov dobro toplinski izoliran, kroz njega može proći i do 30% topline, stoga se preporuča toplinska izolacija i to od 20 cm. Naknadna toplinska izolacija nije jednostavna i ekonomski isplativa, jer je period povrata investicije 2-5 godina.
Krovna konstrukcija može bili drvena ili masivna, a izbor krovnog pokrova (crijep, lim, cementne ploče, šindra) ovisi o nagibu krova i klimatskim uvjetima. Krovni pokrovi se u pravilu dijele na tvrde i meke. Kao tvrdi pokrovi koriste se kameni materijali kao što je kamen škriljevac, krovne betonske ploče, proizvodi od cementnih vlakana te nešto rjeđe metalni pokrovi i šindra od tvrde smole. U mekane krovne pokrove ubrajamo bitumensku ljepenku, folije, lijevane izolacijske proizvode, mekano drvo, izopolimere kao i proizvode od trske i slame.
Kako kod ravnih, tako i kod kosih krovova, potrebno je spriječiti prodiranje difuzne vodene pare iz grijanih prostora u sloj toplinske izolacije i stvaranje kondenzata u toplinskoj izolaciji ili ga svesti na dozvoljeni minimum. Također, važno je spriječiti kondenzaciju vodene pare na unutrašnjoj površini. Parna brana se postavlja na toplijoj strani u odnosu na sloj toplinske izolacije.
Toplinska izolacija krova osigurava ugodne mikroklimatske uvjete boravka u prostorijama te time značajno smanjuje potrošnju energije za grijanje i hlađenje. Postavlja se između i ispod greda. Radi prekrivanja toplinskih mostova, preporuča se izvesti donji, drugi sloj toplinske izolacije. Kao toplinska izolacija primjenjuje se EKSPANDIRANI POLISTIREN (u tom slučaju nije potrebna brana protiv vjetra).
Sloj za provjetravanje je veoma važan jer kod loše provjetravanih krovova zimi mogu nastati štete usljed kondenzacije vodene pare i zamrzavanja. Poželjno je imati i rezervnu hidroizolaciju, potkrov ili kišnu branu.
Ugradnjom otprilike 20 cm toplinske izolacije s ukupnim koeficijentom prolaska topline U=0,20-0,25 W/(m2K) možete godišnje uštedjeti 18 litara lož ulja (90 kn/m2) ili 19m3 plina (39 kn/m2) po m2 kuće.

IZOLACIJA STROPA

Kod izolacije stropa postoji nekoliko slučajeva:
  • Stropne konstrukcije ispod ventiliranih potkrovlja
  • Stropne konstrukcije iznad negrijanih prostora – podruma
  • Stropne konstrukcije u mokrim prostorima
  • Stropne konstrukcije iznad otvorenih prolaza

STROPNE KONSTRUKCIJE ISPOD VENTILIRANIH POTKROVLJA

Masivne konstrukcije koje graniče sa zračenim potkrovljima najbolje je izolirati s gornje strane. Ispod toplinske izolacije (čija je potrebna debljina u ovom slučaju 20 cm) uglavnom nije potrebna ugradnja toplinske brane, ali kod lakih stropnih konstrukcija s lakšim montažnim stropnim oblogama potrebna je parna brana. Bitno je da se taj sloj ugradi potpuno zrakonepropusno. Kod stropnih konstrukcija vrijednost U ne bi smjela prelaziti 0,35 W/m2K, a za lakše se stropove preporuča do 0,25 W/m2K. Treba naglasiti da sve stropne konstrukcije treba dobro zaštiti od oborina ili drugih voda.

STROPNE KONSTRUKCIJE IZNAD NEGRIJANIH PROSTORA – PODRUMA

Postoji više rješenja. Moguća je toplinska izolacija sastavljena od dva sloja, donjeg koji je tvrđi i gornjeg koji je mekši, kako bi se spriječio prijenos zvuka po konstrukciji. Toplinska izolacija može biti u jednom sloju, ali je bitno da njena stišljivost ne prelazi 5 mm.
Moguća su i rješenja podnih konstrukcija izvedenih ˝suhim˝ postupkom. U tom je slučaju potrebno podnu oblogu odvojiti od donjih slojeva s odgovarajućim razdjelnim slojem.
Toplinska provodljivost kod ovakvih konstrukcija ne bi smjela prelaziti 0,45 W/m2K. Zbog potrebe za većom debljinom toplinske izolacije, visina svih slojeva iznad nosive stropne konstrukcije je od 14 do 16 cm, što se može iskoristiti za polaganje instalacijskih cijevi u stropnu konstrukciju.

STROPNE KONSTRUKCIJE U MOKRIM PROSTORIMA

U sastavu slojeva ove konstrukcije su podna obloga do nosive stropne konstrukcije te obavezni hidroizolacijski i termoizolacijski sloj za zaštitu konstrukcije i obodnih zidova. Osim ovih slojeva, kod ovih konstrukcija postoji i sloj kojim se sprječava prijenos udarnog zvuka po konstrukciji. Pošto je teško dobro izvesti bitumenske hidroizolacije ispod plivajućih estriha, u ovom slučaju se koristi ˝alternativna˝ hidroizolacija koja se iz vodotijesnog tanjeg sloja prevlači po plivajućem estrihu. Taj sloj mora biti vodotijesno spojen na podne proboje (sifone i izljeve) i zidove s posebnom elastičnom brtvenom trakom. Na takav se sloj lijepe keramičke pločice.

STROPNE KONSTRUKCIJE IZNAD OTVORENIH PROLAZA

Stropne konstrukcije koje graniče s vanjskim zrakom zahtijevaju vrlo dobru toplinsku izolaciju, gdje vrijednost U ne bi smjela prelaziti 0,35 W/m2K. Najbolje je ugraditi toplinsku izolaciju na donjoj strani stropa. Dio toplinske izolacije može poslužiti kao zvučno izolacijski sloj ispod plivajućeg estriha.

Tvrtka Markanović d.o.o. preporuča za izuzetno izoliranje krovišta prozvod om kamene vune  Termo Top .



Termo Top je izuzetan jer smanjuje troškove prilikom izgradnje krovišta .Ako se stavlja Termo top ne treba ići daska jer se pokrov zbog statičkih svojstava Termo topa direktno polaže na njega.